O blogu

Pomysł na założenie bloga zrodził się podczas picia herbaty :-). Zastanawiałam się nad stworzeniem miejsca na psychoedukację dla swoich klientów. W głowie miałam różne rozwiązania, a blog był jednym z nich. W mojej pracy psychoedukacja jest jednym z elementów procesu terapii. Dobrze przeprowadzona znaczącą ułatwia i niejednokrotnie skraca sam proces terapii – takie są moje doświadczenia. Mój sposób patrzenia na psychoedukację bardzo dobrze odzwierciedla poniższy cytat:

„Psychoedukacja zamienia winę na odpowiedzialność, bezradność na proaktywną troskę, a zaprzeczanie na świadomość”. Tak rozumie psychoedukację Francesc Colom, badacz i klinicysta znany z publikacji dotyczących psychoedukacji w zaburzeniach afektywnych dwubiegunowych.

Efektywna psychoedukacja oprócz tego, że dostarcza informacji na dany temat, obala mity czy zmniejsza lęk i stygmatyzację, powinna również zawierać praktyczne wskazówki jak dokonać zmiany, zmiany dobranej do treści aktualnej trudności. W praktyce oznacza to zmianę w zakresie myśli, emocji, zachowania, a niejednokrotnie na każdej z tych płaszczyzn.

Czytelnia podzielona jest na zakładkę dla dzieci i młodzieży, dla dorosłych i osobno dla rodziców. Mam nadzieję, że taki podział ułatwi Ci wyszukiwanie interesujących Cię artykułów.

Myślę, że warto dzielić się swoją wiedzą i przemyśleniami z szerszym gronem. Wartością dodaną (i nieocenioną) będą również Twoje przemyślenia i doświadczenia, które możesz zostawić w komentarzu pod interesującymi Cię wpisami. Dzięki takiej wymianie myśli i doświadczeń wpisy staną się pełniejsze. Ja natomiast postaram się by wpisy były przystępne i zawierały praktyczne wskazówki.

NAJNOWSZE WPISY